Kuidas valida jalgratast?

Akna taga on tärkamas loodus, toad mitmendat korda koristatud. Hing ihkab õue seiklusi ja uusi avastusi otsima. Vaja mõtteid tuulutada, talvekangust kontidest välja peletada. Miski nähtamatu jõud ajab diivanilt püsti ja arvab, et taas oleks aeg leida endale üks kaherattaline sõber.

Ratas annab liikumisvabaduse. Vastavalt sadulas istuja poolt seatud kasutuseesmärgile, aitab see saavutada sportlikku vormi või viib vaiksete loodushelide taustal kulgevale metsateele, et meeled päevamelust välja lülitada.


Millele peaks ratta ostmisel tähelepanu pöörama?


Ratta ostmisel on kaks olulist küsimust: kellele ostetakse ja mis eesmärgil kasutatakse? Laste puhul on lihtne – jalgratas tuleb valida vastavalt kasvule. Õige raami suurus on oluline ka täiskasvanutele mõeldud kaherattaliste puhul. Et see saaks õige, tasuks usaldada kogenud müügimehi, kes reeglina suudavad juba inimesele peale vaadates õige otsuse teha.

Täiskasvanute puhul on järgmiseks küsimuseks, kus ja mis eesmärgil ostja rattaga sõita soovib. Sellest lähtudes tuleb valida maastiku-, maantee-, hübriid- või linnaratta vahel.


Kuidas valida jalgratast?


Maantee- ja maastikurattad sobivad sportimiseks. Hübriid- ja linnarattad on pigem transpordivahendid liikumaks punktist A punkti B.

Samas võib ka hübriid olla sportliku elustiiliga harrastaja valik, kes küll kasutab ratast tööl käimiseks, kuid samas soovib nädalavahetusel kergliiklusteedel või metsa vahel kergemat trenni teha. Linnaratas seevastu on mõeldud liiklemiseks kõvakattega teedel ja on tihti varustatud porilaudade, pakiraami ja korviga.


Kuidas valida jalgratast?


Mis neid eristab?

Sportratas. Kui sinu eesmärk on sporti teha, siis esmalt peaksid sa välja mõtlema, kas soovid treenida maastikul või maanteel, ja vastavalt sellele valima maastiku- või maanteeratta. Järgmine samm on valida ratas vastavalt enda aktiivsusele. Maastiku- ja maanteeratta sõiduasend on sportlik ja kindlasti mitte kõige mugavam argiseks liiklemiseks.

Maastikuratas erineb maanteerattast nii nagu maastur sportautost. Maanteeratas on ehitatud saavutamaks maksimaalset kiirust ja pidades silmas maksimaalset läbivust. Ka selle rehvid on suurema mustrita ja kitsamad, puudub amort ning ülekanne on kiirem kui maastikurattal. Lisaks on maastiku- ja maanteeratta sõiduasend erinev. Nii nagu maanteerattaga pole võimalik läbida korralikku “mudarallit”, ei ole maastikurattaga ka kõige lihtsam saavutada kiirust 40 km tunnis.


Kuidas valida jalgratast?


Hübriidratas erineb linnarattast peamiselt sõiduasendi, rehvimõõdu ja -mustri ning amordi olemasolu poolest. Linnaratas on üldjuhul püstisema ehk mugavama sõiduasendiga, kitsama ja siledama rehviga ning sel puudub amort. Nagu öeldud, siis hübriidratas on mõeldud sõitmiseks kõvakattega teel, kuid hea sõiduoskusega juht ei jää sellega hätta ka maastikul.


Kuidas valida jalgratast?


Ratta hind sõltub kvaliteedist

Rääkides rataste hinnast, kehtib kuldreegel, et nii palju, kui maksad, saad ka vastu. Ratast ostes tasub usaldada tuntud kaubamärke ja rattapoode. Kindlasti tuleks vältida odavat, kuid hiljem palju peavalu kaasa toovat nimetu kaubamärgi toodangut, mida on võimalik soetada nt toidukauplustest ja kataloogidest. Odavus on reeglina vaid näiline, kuna hilisem rattaremondi peale kuluv aeg ja raha võrduvad korraliku ratta hinnaga.


Millal teha rattahooldust?

Uue ratta esmahooldus on soovitatav teha pärast 200–300 km läbimist. See on aeg, mil ratas on teinud ära nö sissesõidu. Hilisem hooldus tuleks ette võtta vastavalt vajadusele, aga kindlasti mitte harvem kui kord aastas. Vastasel juhul võib üle tüki aja rattapoodi külastades tabada nukker üllatus kui teenuse arve koos vajaminevate varuosadega küündib juba uue odava ratta hinnani.


Lisavarustus

Kindlasti ei tohiks uue ratta soetamisel unustada lisavarustust, millest kohustuslikud on esi- ja tagatuli. Sama oluline kui tuled, on turvalisuse mõttes ka kiiver, mis pole küll vanematel kui 16-aastased kohustuslik, kuid on vajalik ka väiksema kukkumise korral.

Lisaks on võimalik oma kaherattalisele sõbrale soetada:

  • porilauad,

  • pakiraam,

  • spidomeeter,

  • joogipudelihoidjad,

  • pump ja veel palju muud, mis muudab sõidu uue rattaga mugavamaks, turvalisemaks või lihtsalt huvitavamaks.

Соответсвующие товары

Interesting reading