RETSEPT

Tagasi juurte juurde ehk kuidas küpsetada täiuslikke ahjujuurikaid Share

Eestis on sadu aastaid talvel söödud juurvilju, mis sügisesel saagiajal salve hoiule pandud. Hoiame traditsiooni! Tänapäeval on juurviljade valik laiem, kui kunagi varem ja turuletid on lookas erinevat sorti ja värvi kodumaiste juurikate all - värvilised porgandid ja peedid, lisaks kaalikad ja naerid (väga trendikas hetkel muide terves maailmas!), juurseller, pastinaak - kõik oma ägeda välimuse ja iseloomuga!
Lisaks heale maitsele on juurviljad ka väga tervislikud, pakkudes meile aeglaselt imenduvaid süsivesikuid, kiudaineid ja vajalikke vitamiine ning mineraalaineid.
Ahjus röstimine muudab juurviljad lausa imeliselt maitsvaks, pinna karamelliseerumine annab magusust ja ainuüksi mõtlemine pealt krõbedatele ja seest pehmetele soojadele juurviljadele ajab kõhu tühjaks. Ahjujuurikad on suurepärased niisama söömiseks või mõne meelepärase kastmega. Samuti on nad ideaalseks lisandiks lihale, kanale või kalale. Kui röstitud juurvilju jääb söögikorrast üle, saab neid edukalt kasutada talvistes salatites koos näiteks rukola, kikerherneste ja seemnetega.
Nüüd aga mõned nipid, et juurviljade röstimine alati õnnestuks!
• Lõika juurviljad enam-vähem ühesuurusteks tükkideks, nii küpsevad nad ühtlaselt.
• Kasuta piisavalt õli! Juurikad ei pea kindlasti õlis ujuma, aga jälgi, et kogu nende pind oleks läikiv, vastasel juhul jäävad nad kuivaks. Õli vali meelepärane, näiteks oliivi- või rapsiõli, peaasi, et ta on heamaitseline.
• Sega juurviljad õli ja soolaga läbi käte vahel, nii saad kõige ühtlasema tulemuse.
• Lisaks soolale võid kasutada ka muid maitseandjaid- pipart, paprikapulbrit, kuivatatud ürte vms. Värsketest ürtidest on suurepärased rosmariin ja tüümian.
• Kui röstid muuhulgas punapeeti, maitsesta see eraldi kausis, vastasel juhul on kõik su juurikad roosades toonides.
• Juurviljad peavad ahjuplaadil olema ühe kihina. Ideaalis on tükkide vahel ka veidi ruumi. Kui sulle tundub, et nad ei mahu hästi ühele plaadile, kasuta kahte! Liiga tihedalt laotuna hakkavad juurikad röstimise asemel hauduma.
• Poole küpsemise peal keera juurvilju, muidu küpsevad nad ühelt küljelt liiga pruuniks ja teiselt jäävad valgeks.
• Tõsta plaat juurviljadega eelkuumutad ahju. Paras temperatuur röstimiseks on 210-220 kraadi. Küpseta juurvilju, kuni nad on kahvliga torgates pehmed ja pealispind kuldpruunikas. Väiksemad tükid küpsevad kiiremini, kui suuremad, kuid röstimise aeg on enamjaolt 45 minutit-1 tund.
Röstitud ahjujuurviljad
neljale
u 1,5 kg erinevaid juurvilju (näiteks porgand, peet, pastinaak, juurseller, kalikas, naeris, peet)
2-3 sl õli
u 1 tl soola
paar oksa rosmariini või mõned tüümianioksakesed
Koori soovi korral juurviljad. Lõika nad enam-vähem ühesuurusteks, u 3 cm suurusteks tükkideks. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Tõsta kõik juurviljatükid suuremasse kaussi. Kui röstid ka punapeeti, tõsta see kogu plaaditäie punaseks värvimise vältimiseks eraldi kaussi. Sega juurikad õli ja soolaga. Laota ühe kihina küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Puista peale ja vahele rosmariini või tüümianit. Rösti 215 kraadi juures u 50 minutit, kuni juurikad on pehmed ja pealt kuldsed. Poole küpsetamise pealt võta plaat korraks ahjust ja keera juurikaid, et nad ühtlaselt pruunistuksid.